1

Hejsan jag funderar att köpa en billig golf å ta inredningen från den stolar och baksäte funkar det in i en bubbla från -66`?
eller blir det mycket jobb attt få det att funka? passar bälterna?

Fake split -67 såld

2

Det lär inte fungera rakt av men. ... med viss anpassning dvs kapning o svets går det mesta att lösa..
Om man gör en adapter mellan original stols skenor.. Och den "nya"stolens skenor.. Men räkna med några dagars mek innan det sitter där..
Been there done that.. Par gånger..
Brukar ta en original stol till att göra adaptern av.. Skaffa en överdrags klädsel till original stolarna det e enklast o förmodligen billigast om man inte e händig/har utrustning.

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

3

tack för svaret

Fake split -67 såld

4

Jag har monterat fram och baksäte från en Golf 1 GTI i just en 66a. Lite mek behövs som nämnts ovan men det var hyfsat smidigt. Det är ett tag sedan men jag tror jag kommer ihåg på ett ungefär. Framstolarna var ganska breda så det blev inte jättemycket att spela på mellan dörr och ramtunnel om man vill ha en vettig sitthöjd.

Fästet/gångjärnet till baksätet svetsade jag fast i rundeln i golvet. Då gick dynan att lyfta för åtkomst till batteri och ryggstödet gick att fälla fram.
Sittdynan passar skapligt men lämnar ett litet glapp vid dörrsidor och hjulhus men det är hanterbart.
Ryggstödet i baksätet är något för brett för en bubbla om man inte accepterar en rygglutning på 90 grader. Jag lossade klädsel och pappskivan i ryggstödet och smalnade av profilen i ryggstödet med omkring 6-10 cm / sida. Svetsade en halvgängad skruv (typ M8 eller M10) i C-stolpen som jag kortade så att låset fick nåt att kroka fast i.

Från bubblastolarna kastade jag allt från fjäderresårerna och uppåt och behöll vara underredet. Ryggstödsjusteringarna kapades bort. I framkant svetsade jag fast den del av Golfstolen som låg an mot underredet. Kapade av bakre "benen" på Golfstolarna där de mötte bubblaunderredet. Är osäker på om det var på dessa stolar jag svetsade ett rör tvärs över underredet som stöd.

California über alles, über alles California