1

Egentligen inte ett projekt utan vår nya "daily driver" som även skall bli vår reskamrat from om ett par veckor.

Är inne på motorrenovering. Var lite mycket glapp i veven och eftersom vi ska ha bilen för typ allt så fick det bli en grundlig genomgång av allt.

Motorn är en 1600 med förgasare. En av de sista årsmodellerna innan bränslinsprutning kom. De senare modellerna hade bränsleinsprutad motor som tillval. Även katalysator var tillval.

Jag letade efter en bränsleinsprutad men det var jävligt svårt att finna en som hade både bränsleinsprutad/inte var skrot/hade alla papper.
Till sist fann jag en 1990 med fugge, men bilen i sig var hyfsad, ägaren ingenjör med koll på papperna. Efter min mek besiktigat bilen prutade jag lite på den och det blev köp.


Fördel fugge - trimskoj från USA finns tillgängligt.
Nackdel fugge - kortare serviceintervaller och något högre bränsleförbrukning.

Bilder:

Efter provturen tillsammans med Edén, fd ägare.
http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-25170421.jpg

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-25170404-2.jpg

Exempel på kvitto från Volkswagen med tillbehör. Detta är ett kvitto från en bil jag kollade på.
I Mexiko kallas detta "factura".

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-24105843-1.jpg

2

Bild på verkstaden där jag lämnat in för renovering.
Firman heter Volks Vallarta och drivs av Alberto och Eduardo(Så förstod jag det iallafall).
Beto har en sjukt fin buss från 1970 som firmabil. Alla "killarna" därinne knallade runt i "Bug" skjortor och annat VW relaterat. Verkade vara fin och entusiastisk stämning därinne.

På bilden en insprutare som är på väg att installeras efter renovering

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-30170630.jpg

Vår sura Ford Ka utanför butiken

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-30171819.jpg

Verkstaden igen

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-30171837.jpg

Hemma strax efter jag köpt bilen - innan jag åkte till verkstaden. Bilderna kom visst i okronologisk ordning.

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-29171517.jpg

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-30112046.jpg

3

Bilen som vi skall sälja illa kvickt:

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/2012-05-30200458.jpg

Hata vattenkylt!! ICQ/am

4

Kul med rapport från andra sidan pölen! Kanske den yngsta bilen som projekt här? ICQ/ab Ska bli spännande att följa!

5

Grattis, häftigt med en så där ny Bubbla! Brukar hänga på Vochoclub.net, det lokala mexikanska vw-forumet och har märkt att projektbilarna brukar vara buckliga och verkligt nedslitna vid projektbörjan. Så kan nog tro att du fick leta lite för att hitta ett bra ex. Din utgångspunkt ser dock bra ut, hoppas killarna som renoverar den är bra på sin sak så du får bilen i skick.

F.ö. så har jag förstått att Bubbla-taxina i Mexico City helt har ersatts av nyare bilar, tyvärr så verkar man skrota de gamla VW:na som man har sett på en del bilder, är de faktiskt så dåliga? Har 'sugit' lite på idén att importera en nyare Mexiko-Bubbla men att att få hit den hel ända från Mexiko är väl att betrakta som utopistiskt, man får väl se sig om efter ett lämpligt ex. i Tyskland i stället.

6

kaeferkind skrev:

Grattis, häftigt med en så där ny Bubbla! Brukar hänga på Vochoclub.net, det lokala mexikanska vw-forumet och har märkt att projektbilarna brukar vara buckliga och verkligt nedslitna vid projektbörjan. Så kan nog tro att du fick leta lite för att hitta ett bra ex. Din utgångspunkt ser dock bra ut, hoppas killarna som renoverar den är bra på sin sak så du får bilen i skick.

F.ö. så har jag förstått att Bubbla-taxina i Mexico City helt har ersatts av nyare bilar, tyvärr så verkar man skrota de gamla VW:na som man har sett på en del bilder, är de faktiskt så dåliga? Har 'sugit' lite på idén att importera en nyare Mexiko-Bubbla men att att få hit den hel ända från Mexiko är väl att betrakta som utopistiskt, man får väl se sig om efter ett lämpligt ex. i Tyskland i stället.

Ja, licensen för Volkswagentaxina upphör när detta år avslutas. Efter det får det inte finnas några "Vochotaxis" längre. Taximarknaden är till största delen övertagen av Nissan med sin Tsuru. En mycket enkel bil, japansk 90-talskvalitet och i princip oförstörbara.

Om de bara skrotar taxina vet jag inte. Men de är ofta otroligt slitna. Vägarna är inte som i Sverige. Jag kan tänka mig att botteplattorna har otaliga skador, kanske brutna, riktade otaliga gånger etc etc... Alltså är det inte läge att laga. Motorerna kan ju vara renoverade så många gånger att det inte finns nåt kvar att göra vid utan de går till återvinning.

Jag har försökt gå med i vochoclub.net men har ännu inte fått deras registreringsmail.

Många bubblar behandlas som slit och släng, det är nästan omöjligt att hitta en bubbla som inte är smälld i nosen. Jag vet inte varför men en riktad nos på en bubbla i Mexiko är i princip standard. Min bil är inte riktad dock, varken fram eller bak.

Skall du importera en bil från Mexiko behöver du två saker: ALLA PAPPER och en bra advokat.

7

Nån som vet hur man lagar eller var man finner reparationssats för de små trekantiga fönsterna i framkant på dörrarna?
Min högra ruta är avbruten både uppe och nere i "gångjärnet". Nedre har rostat och någon har därefter öppnat och bulten har brutits jäms med rutkarmen. Övre saknas helt grejen som ska sitta i dörrkarmen.

Hjälp önskas! ICQ/ab

8

Var o kikade på bilen idag! Nu är motorblocket och topparna hos riktaren(eller vad det heter) för att gå över och fräsa nya säten etc och kolla veven och kamen. Vet inte riktigt vad de gör... Men på fredag är den färdig.

Tycker det är totalt asball med en verkstad där det bara dräller av Bubblor och bussar!!

En bild på min bil lite ledsen utan motor:

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-05132438.jpg

Raul(tror jag han hette), en av bröderna som äger verkstaden och till höger min polare(och advokat som hjälpt mig ordna alla papper) Adrian. Adrian är VW-smittad med och känner ägarna av verkstaden sedan länge.

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-05132712.jpg

9

Så, igår var jag och reggade bilen hos skattekontoret. Och tjena! Mexikansk effektivitet och korruption...
Först fick man vänta lääänge eftersom det var fullt av folk. Sedan, fick man lämna alla papper till nån tanta där så hon kollade dem och reggade dem. Sen fick man vänta igen på en annan tanta för att betala och få skattekvittot och "cirkulationskortet" och skatteklistermärket.

Men det är alltid fint väder här. Det är bra!  ICQ/af

10

Massa stålar senare:

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-09104520.jpg

Går finfint. Meken sa KÖÖÖÖRRRRR så mycket du kan innan du åker på långresa! På morgonen innan ni åker iväg, kom hit o byt olja o filter o sen är det lugnt.
Investerade i en ny original oljepump med oljefilter med. Samma som sitter på de nyare folkorna. Vansinne att köra utan oljefilter!

Så idag blir det besök på surftävling bra bit norr om stan och shopping downtown!  ICQ/ae  ICQ/ag

Annan fråga: Växellådan svettas lite runt drivaxlarna. Är det allvarligt eller "normalt"?
Inget direkt läckage, bara lite fuktigt.


Och att köra med sportavgassystem utan ljuddämpare är inge vidare. Ormbo o sen rätt ut i två pipor... Bleh, men jag hinner inte byta innan resan. Får bli senare. HomeDepot har öronpluggar...  ICQ/ag

11

Vad gjordes för jobb med maskinen??
hur motor stark e den  volym / hästar?
dubbla signalhorn i motor rummet... stjäls det mycket bubblor?
ja jag frågar e ju inte i mexiko.. ICQ/ad

Det är aldrig försent att ge upp, och börja om med gamla erfarenheter som grund.
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062  typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058  typ1 oval-56 "Maximiliam"  vilande tråd.:-(

12

michaelth skrev:

Vad gjordes för jobb med maskinen??
hur motor stark e den  volym / hästar?
dubbla signalhorn i motor rummet... stjäls det mycket bubblor?
ja jag frågar e ju inte i mexiko.. ICQ/ad

Block, vev ,kam riktade , eller vad det heter på svenska. Alla lager nya. Kolvar nya, cylindrar nya, stötstångsrör nya, packningar etc.

Stöld av folkor är inget jag hört om. Det är Nissan Tsurus som stjäls mest här.

Motorn är 1600cc förgasare. 45 hästar kanske?

13

Idag roade jag mig med att täta hålen från värmeslangarna. Tomma ölburkar funkade finfint. Bra tips från Shoptalkforum.

När jag pysslade med detta upptäckte jag att den saknar gummilisten runt motorn med. Vet inte hur farligt detta är för värmen, men jag ska se om jag kan göra nåt för att isolera motorn bättre. Kanske enklaste är att köra med lite i underkant öppen lucka.

På bilden är mitt experiment med flexibelt plaströr, det funkade inte. Har lite pressat schema imorgon och hade sluppit åka runt o leta list. Men jag får ta o göra det antar jag... Default/hmm Men något säger mig att det kommer att bli svårt att få tag på. Mexiko... Blänker det inte är det inte viktigt.

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-10121747.jpg

14

Vill du att din nyrenoverade motor ska gå varm ska du naturligtvis åka runt utan list. Vad är det för mekaniker du har som inte påpekade detta när motorn var ur?

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G

15

Svwerker skrev:

Vill du att din nyrenoverade motor ska gå varm ska du naturligtvis åka runt utan list. Vad är det för mekaniker du har som inte påpekade detta när motorn var ur?

Tydligen så vet inte alla ännu att gummilisten är en ingående detalj i kylsystemet!
Sätt nu dit en list av bra kvalite innan avfärd!

You should want it to be hard, then no one can replicate what You did create!

16

De har inte samma uppfattning om vad som är säkert och så vidare i Mexiko. "Kör lugnt och gå med Gud" är hur det funkar här. Sen anpassar de sig ju efter vad kunderna efterfrågar. Om inge bryr sig om gummilister, airbags, abs, krockskydd i dörrar etc så är det ingen som bryr sig om att försöka sälja det heller. Man får se efter sig själv i Mexiko. Annan kultur.

Jag satte dit en list, blev inte lika varmt nu. Luckan var brännhet innan, nu är den bara väldigt varm...  ICQ/ab

17 Senaste redigerad av Cucharacha (2012-06-11 14:56:39)

Idag eller snarare kväll svensk tid åker vi iväg på resa. Första stopp Tequila! Jag kommer att lägga upp bilder och text på min facebooksida www.facebook.com/sandsaltmexicanleather samt så kan du adda mig med [email protected] på Google Latitude och Google + för "live" uppdatering om var vi befinner oss!

Förhoppningsvis skall allt gå bra!

Önska oss lycka till!  ICQ/ab

18

Halloj! Hittills har det gått bra. Något fel i tändningslåset. Går inte starta bilen inifrån. Endast med skruvmejsel vid staetmotorn. Bytte en grunka i tändningslåset idag. Såg ut som en vit stor sockerbit med kontakter på. Det funkade då, men nu när vi stannat vid hotellet är det likadant igen. Nån som har aning om vad som pågår?

Imorgon eftermiddag är vi hemma! Nu är det bara öken och militärposteringar kvar att passera. Mycket knarksmugglare norrut. Redan sett en bunt arresterade när vi körde genom bergen. Obehagligt.

19

Framme i Torreon! Seriöst varmt!!!!!!  Default/yikes 45 fakking grader i skuggan!!! När man svettas så torkar svetten direkt. Skum feeling!

Nu har jag även förstått varför folk målar sin huv svart eller klistrar nåt svart i nederkanten på vindrutan. När solen står högt blir en vit motorhuv rena spegeln. Hyfsat jobbigt.
Skall ordnas omgående!!!!

Förutom att bilfan inte vill starta med nyckel längre så gick det finfint! En blåst säkring(Längst till höger), varför vet jag inte riktigt, men jag tror det var nåt med att en väska råkade rycka ut tankmätarkabeln. För efter jag bytte säkring och placerade grejerna mer varsamt så har det fungerat utan problem.

Man kan inte köra fort med en Folka, men långsamt!  ICQ/ag

20

Lagat startmotorn och bytt olja igen.

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/tallervw.jpg

21

Härlig resa ICQ/ag

______\,,,/__________________\,,,/__________________\,,,/________
´´´´´´/""\´´´´´´´´´´´´´´´´´´´/""\ ´´´´´´´´´´´´ ´´´´´/""\ ´´´´´´´
Typ 1 -51 Rod [o\!/o]  Typ 1 -65 Slammed _(o\!/o)_
Ruff Time Monster Truck Youtube
Ruff Time Monster Truck Homepage

22

Nu har jag frågat fler VW menar och ingen av dem säger att gummilisten är för annat än att hålla borta smuts från motorn. Att den skulle stoppa värme avfärdar de helt. Isåfall skulle ju byggts med frihängande motor pajade direkt sa en. Kanske det är för att behålla värmen i kalla sverige sa en annan o garvade...

23

Problemet är väl att luften tar den lättaste vägen.
Och det är lättare att suga varm luft underifrån. än genom gallret i ovankant.
Vilket gör att motorn går varmare än vad den kunde göra.

Men det innebär nog inte att den går sönder direkt

"ljushuvud"

24

Byter fälgar. Och justerar bromsarna och fixar säkerhetsbälten. Under tiden tog en polare med mig på en liten VW-upptäcktsfärd. Tog bara en bild på en Bubbla, men den var riktigt cool!  ICQ/ag
Luftfjädring bla... Killen som äger denna har även BYGGT en egen Westafalia-lookalike... Eftersom Westfalias är så dyra och ovanliga här... Inga ledsamheter...
Och polaren har precis köpt en -58 pickis. Apcool. SOm bruksbil har han en 68 bubbla... Najs

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-15131224.jpg

Min kärra:

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-15144443.jpg

"Verkstan". Bra när det aldrig regnar... Behövs bara ett trädd för skugga....

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/2012-06-15114807.jpg

25

Cucharacha skrev:

Lagat startmotorn och bytt olja igen.

http://i681.photobucket.com/albums/vv174/Roger-73/Folkan/tallervw.jpg

Härlig verkstad!