Funderar på att köpa dubbla förgasare till min motor. Det är en 1600 f.d. industrimotor som inte gått så långt. På denna sitter det idag enkelportstoppar, enkelförgasare, 009a med brytarlöst, ormbo, liten remskiva och en 30 hästars kåpa med doghouse kylning.
Nästa steg borde vara ett par riktiga förgasare tycker jag? Men är en djungel för en som är nybörjare på vw trimmning!
Första valet är väl att köra vidare på enkelportstopparna eller byta till dubbelport. Känns som man låser sig lite om man lägger pengar på förgasare till enkelport(typ 3 förgasare eller weber 34ict är väl alternativen) och sedan kommer på att man vill ha mer, typ dubbelport. Så har nästan bestämt mig för att skaffa ett par dubbelportstoppar att bygga på!
Budgeten för förgasarna ligger på runt max 5000 kronor. Alternativ jag kikar på just nu är:
Empi 40 hpmx
Weber 36or, antagligen från gammal alfa
kadron 40/44
weber 34 ict
Vad finns det mer för bra alternativ?
Vad är för och nackdelar med de olika?
Ska man köpa nytt eller begagnat?
Läst runt lite och fått uppfattningen att nya är skit för att de är gjorda i kina och gamla skit för att de är utslitna?

