1

Hej där ute!
Har laddproblem, laddlampan börjar lysa efter en-två dagar, får då ladda över natten så klarar den sig en till två dagar igen.

Lampan lyser aldrig svagare när den väl har börjat lysa. Några goda råd till lösning? Jordflätan? eller..  I min förra bytte jag laddrelät och det räckte. Men i denna har jag cirkusvarning vid sväng och blinkersanvändning samtidigt, då blinker det lite som det vill.. så det lutar väl åt jordfel?..


Dessutom är det för lågt oljetryck vid tomgång så oljelampan lyser, tips på lösning för det? Slocknar dock så snart jag gasar... (Har bytt oljan.)

Tacksam för alla svar..  ICQ/ab

(VW typ 1 -71 "2,0" (såld & lite saknad)
VW typ 1 -67 1500
VW typ 2 t2b -78

2

Mät spänningen på batteriet innan du startat ,mät sedan igen efter start då skall du ha mer volt än du hade tidigare ca:13-14 volt då funkar laddningen .
Kan vara ett trött batteri också.
Kolla över och känn på alla kablar så att de sitter ordentligt.

Jag skulle inte bli förvånad om jag har rätt!
GW.P

3

Tack, ska göra det!

(VW typ 1 -71 "2,0" (såld & lite saknad)
VW typ 1 -67 1500
VW typ 2 t2b -78