Nu har jag och frugan åkt med ghian från Stockholm till Göteborg via en övernattning i Borgvik (utanför Grums i Värmland, ((kan rekommenderas!)).
På hela den här tvådagars trippen har vi sett totalt EN! Luftkyld folkvagn ute på vägarna. Det var en sänkt 1302:a (tror jag) på morgonen mellan Skokloster och Enköping. I övrigt nada!
Var är alla???
Kan tilläggas att gps:en var inställd på att undvika motorvägar...
Nu blir det Iron Maiden på Ullevi, och imorgon går resan vidare till Västervik, så ska vi kolla in classic boat meet som håller till där i helgen. Får se vad Småland har att bjuda på i luftkylt på vägarna!
trevligt att du använder din pärla...
vet hur det är..lätt att man använder sina luftkonditionerade fordon...
min buggy står blockerad innanför 2 andra vatten bufflar..
T3 bussen e inte luftkyld.. men har stått ett tag.. fast nu hemma efter några mil ..med rutan nere...och upptäckte jag efter en stund... värmen på
sen finns det ju en hög med projekt..som inte är körbara.... 
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
3 2022-07-22 16:25:15 Senaste redigerad av Mr 56 (2022-07-22 16:26:49)
Kollade körsträckan på Skrotbilen idag, och har kört 55mil, sen Mars.
Men då hade jag lite motorstartproblem i början.
Men i morn blir det 15 mil till då jag ska besöka Fyllingarums dagarna, annordnad av Fergusson klubben.
Ska finna tändkulor där också ;-)
Cabben har det nog bara blivit ett tiotal mil då den muppade lite när vi åkte till Bug Run.
Men i Tisdags blev det fyra till då Kornettgården besöktes.
Juli månad gick bort på grund av mansförkylning (ev Corona Light?).
180 mil med bussen hittills i år. Buggyn kanske 20 mil. Cabben 3 mil på 11 år.
Leksaksräsern 0 mil i år. Gula bubblan 30 mil, kanske. Ska sätta på puma framvagn och tittas till lite, så ska den få gå till BRC.
150mil på en vecka har sett två T3, en bubbla och en splitbuss, vet inte var alla är men inte på dom vägarna jag kört.
Kört min -49:a ca 450 mil hittills i år, bla en resa i alperna 
Det finns riktigt många vägar i Sverige… och inte jättemånga luftkylda vw
Jag kör mellan 500-700mil varje år. Möter väl nån handfull luftkylda vw. Körde typ 100 mil i veckan. Mötte ingen luftkyld då 
Ghia 57
"If you can't fix it with a hammer, You've got an electrical problem"
Sen kan man bara köra 1 taget, så "några" står stilla....
min står stilla, vill ha lite kärlek o jag skäms, mycket annat nu
men kör annars en hel del
under resa ö-vik t.o.r. 8/7 - 15/7 mötte vi kanske två luftkylda bussar,
annars ganska glest vill jag lova, ja förutom dom som var på Kerstins Udde i regnet då . . .
it would burn off both of your ears . . . "
Kom hem igår kväll efter bilturen, och det stannade vid en endaste luftkyld folkvagn på fyra dagar!
Att vi inte såg någon i lördags mellan Göteborg och Västervik förvånar mig inte i det regniga vädret, men igår var det soligt och varmt och flera jänkebilar ute och luftade sig. Många var iofs troligen på väg från någon träff då flertalet hade husvagn med sig, men inget luftkylt trots söndag, varmt och soligt. Blev en bakväg från Västervik till Lofta, och sen E22:an till Norrköping, och sen mindre vägar via Katrineholm och Flen, och sen till Södertälje, och sen stora vägar sista biten hem.
Nu blir det Iron Maiden på Ullevi, och imorgon går resan vidare till Västervik, så ska vi kolla in classic boat meet som håller till där i helgen.
Då noterade du inte Karmann Gipsyn som snurrade runt Ullevi i fredags och lämnade av ett gäng konsertbesökare. Den parkerade sedan bara en liten bit från Ullevi, på andra sidan E6 (Kobbarnas väg). Den rutinerade ägaren lyfte ned cykeln, och anslöt till resten av gänget inne på stadion. Sedan spontan efterfest i bilen, några timmars sömn, och därefter hemåt igen. Du hade varit sååå välkommen på efterfesten i folkvagnen 
Nej den missade jag, det var ju synd.
Men med nästan 62.000 besökare på konserten kanske man är förlåten för att man inte står och kollar alla bilar som lämnar folk.... 
Gjorde en 200 mila semestertur med början på rallycross EM Höljes sen runt på lite olika vandringar Norge (i husbil) mötte 1 luftkyld Vw........
Crewcab 65a
Typ 1 50a i delar
I Västernorrland är de alltid vw ute och kör,
Hejja glatt åt något minst 1 per dag
Tycker generellt man ser lite gamla bilar ute på vägarna. Vi har ju ändå väldigt många gamla bilar per capita. Är det inte högst i värden? Kanske slagna av Cuba…?
KG Cab -67, Bay -68, Bay -72, Westy -78, 2 x Typ 1 -67, Typ 1 -70 (Volvo PV -57)
Var är ni?
Ghian har fått åka på lite semestertripp. En bra runda, längst i söder, kände på Skånegränsen i västra Blekinge. I norr läste vi Vännäs och Umeå. 250 lugna mil, utan stress, jämnfort husvagnar och lastbilar (utom polska!).
Men var höll ni andra hus? Flera bussar av olika sorter, med varierande campingutrustning skådades. Ingen Ghia mötte vi, men det sker ju inte varje år. Men, inte en enda Bubbla! Jo, vid en promenad i Hössjö såg vi en på håll.
Har bensinen blivit för dyr och utspädd? Har våra kära klenoder blivit för exklusiva att använda?
Mötte 2 svenska och en tysk T3 på väg till oskarshamn i dag.. och en BAY buss på färjan till öhn.. ovh alla vinjade
fast jag körde min T3. Iofs är ju detta "nya" bilar....
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2062 typ2 bay -73 RHD camping "Bay-Be Blue" bussen byggs i version 1..
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 73#p204073 latebayEh wannabesplit Dh.vilande tråd
http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=2058 typ1 oval-56 "Maximiliam" vilande tråd.:-(
Min fejklyx har gått snart 300 mil i sommar…
