Det saltas friskt i Tyskland eftersom dubbdäck är förbjudna, så när det gäller rostskydd är de föregångare bla. genom galvaniserade karosser och användandet av lättmetall i konstruktionerna av fordon.
Saltet på svenska vägar kommer från Tyskland, länk för dem som vill veta mer.
http://www.roads.nu/sv/Artiklar/Arkiv/2 … ka-gruvor/
När det gäller tillvägagångssätt och importkostnader finns information i ett flertal trådar på Boxerville, en sammanfattning finns även på Transportstyrelsens sida. Frågan är om det är lönt merkostnaden för att göra en privatimport på en så, ursäkta uttrycket, simpel bilmodell..
https://transportstyrelsen.se/sv/vagtra … skontroll/
http://boxerville.se/forum/viewtopic.ph … 15#p355515 och http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=35626
Sökte på bilmodellen och länken ger en del kött på benen om just VW Polo. https://www.carsguide.com.au/volkswagen/polo
Det finns bilar av modellen du söker till salu i Sverige, så det är bara att ta på sig prutarhatten och köra hårt, cash is the king. 
One humans junk is another's vwomens or mans treasure.
Förundras bör du göra över hela alltet, även det enklaste i tillvaron.