Ja för visso. Tanken har fladdrat förbi det ibland men jag förstår mig inte på hälften av de elektriska mumbojumbogrejerna och är inte tillräckligt intresserad av den andra hälften. Men förgasare! Det gillar jag!
Skulle det bli motorbygge hade jag hellre byggt en rätt snäll tvålitare på 100hk.
Men den får nog bli standard länge till. Det är en del annat att fixa och den kommer aldrig bli snabb så det kan mina andra bilar få vara. Bussen blir raka motsatsen till en lätt alfa en väldigt avslappnad motsats!
Är det förresten någon som sitter på en bra länk till lämplig dosa med jordfelsbrytare. Jag vill nog ha 3-4 vipparmssäkringar på en gemensam JFB så att boendedelens el kan gå via en sådan enkel vanlig säkringsdosa.
(Det blir en solpanel på taket också)
Eller hur brukar ni andra lösa elförsörjningen?
Och var brukar ni montera uttaget för elstolpe?
Nu är det en 1978 VW Latebay camper
Fastnat i Alfa Romeoträsket: 1970 Alfa 1750 Berlina Sydafrikansk touringbilreplica, Alfa 166 3.0 Zender "GTAprojekt", 2006 Alfa GT 3.2.