1 Senaste redigerad av mettis (2016-02-03 22:45:14)

OM någon har skräpandes..... gärna oxå ett begagnat främre växellådsfäste samt plastkåpor på utsidan av framsätena  dito bil.

Det är ju dragracemarknad i Norrköping snart, rätt många VW-entusiaster kommer dit = fri frakt... -glad ifall någon av er har delarna...... ;-)

http://www.abymotorklubb.se/

2

Jag har ett par liggandes, men utan knutarna:

http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=25618

Kör 5-växlad 1303 sommartid.

Se mer om hur det hela började?? Kika in på: http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=25153 
...men finns även på: http://www.garaget.org/?car=47983

3

Har ett par irs drivaxlar i kanonskick samt växellådsfästet.
Finns i Frövi.
Ring mig, 0581-31495.

Post's attachments

IMG_5380 (800x600).jpg, 303.1 kb, 800 x 600
IMG_5380 (800x600).jpg 303.1 kb, 111 downloads since 2016-02-04 

4

Tack för svar.

Idag tänkte jag att jag skulle "kolla" så jag själv har en växelllåda till IRS, att sätta i 73:an...
Jag har köpt rättså många vw-lådor, eftersom de går sönder ibland (på strippen oftast...) bra-att-ha liksom....

-Jodå jag hade två st orörda IRS lådor, och när jag med ficklampa tittade i de mörkaste skrymlen, hittade jag dessa drivaxlar;

http://i.imgur.com/AXHrTLo.jpg

De låg vid en typ2 låda jag plockade ur en dubbelhytt (som jag körde för 30 år sedan) så jag trodde de hörde till denna?
Men det var Typ3...och jag minns att jag skrotade en -71:a oxå vid denna tid..... där ser man.

http://i.imgur.com/r4YcbPA.jpg

Typ2 -72 lådan är till salu för en 500:ing vid avhämtning - fungerade för 30 år sedan = dock ingen garanti, förvarats i kallförråd sista 15 åren ,-)

Ähhh....-det är väl samma längd på typ3 axlar som typ1 IRS ?

5

Ja om de inte kommer från en automat för då är ena axeln kortare.

"Sex can lead to nasty things like herpes, gonorrhea, and something called relationships.. Booyakasha!"
Ali G