1

Har fått nys på en motor som är renoverad o arborrad för ca 10 år sedan.
Aldrig körd bara dragen runt.
Vilka problem kan jag förvänta mig.
Hälsningar Tom

2

Det borde inte vara nåt problem alls om jobbet är rätt utfört. Kolla bara innanför ventilkåporna att inget där har fastnat pga utebliven smörjning.

3

stickan skrev:

Det borde inte vara nåt problem alls om jobbet är rätt utfört. Kolla bara innanför ventilkåporna att inget där har fastnat pga utebliven smörjning.

X2
en sak till kan vara värt att veta
Om den har stått med olja       Uppna olje locket försiktigt låt det droppa ut  om du har otur så kommer det vatten det första som kommer ut (ta en plast mugg så ser du hur det ser ut )
Har den stårt torrt     Kolla så det inte har rostat på vipporna i så fall är det inte så bra  ICQ/ac   (för det kan vara mer rost )
Innan användning fyll på olja ut med tändstift kör runt ett gäng varv  tappa ut oljan se hur den ser ut
/// M

Utför Flödes test av toppar
och Motorsimulering
Och arborrar
Fueltech Ft 600 användare
Grundare  av 1600 utmaningen
Instagram @ pprmicke