Nu på lördag 9 Maj blir det en heldag med Gävle LuftVWaffe.
10:00 Drar det igång på Bilmetro på Bondegatan 8 där vi kommer stå på Bilmetros innergård. Bilmetro har sina Bilmetrodagarna mellan 5-10 Maj, så det kommer finnas lite allt möjligt att titta på.
15:00 Kör Woffe igång Öppethus på Wolfparts, så här säger han om saken.
"Lördagen den 9 Maj från kl 15.00 är det öppethus med lite grillning på Wolfparts Hasselgatan 3 i Gävle.
Kom o kika på vad vi gör, umgås och kolla på lite fina folkvagnar. Vi kommer att erbjuda grillad korv med bröd + tillbehör och en läsk för 20kr. Kaffe bjuder vi på.
Det är även Crusing på stan denna Lördag.
Naturligtvis kommer även dom omåttligt populära Wolfparts T-shirtarna finnas att köpa, så passa på att supporta oss !
Det går även bra att ta med grejor för lite swapmeet för den som önskar.
Varmt Välkomna !"
Och som Woffe skriver så är det cruising på stan och den brukar dra igång rejält vid 18-19:00 tiden. Och vi gör väl som förra året och försöker hitta en plats på söder och ställa ut bilarna på.

Så nu håller vi tummarna för sol och mer värme.
Film och fotonörd.
Byggtråd för min Oval The OldSpeed Outlaw
Byggtråden för La Cholita å Krush Groove hittar ni HÄR

