Hej !
Var hittar man färg koden ?
Har en benvit 64a se bilden

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig.
Boxerville » Typ1: 58-67 » Vw färgkod
Sidor 1
Du måste logga in eller registrera för att svara
Hej !
Var hittar man färg koden ?
Har en benvit 64a se bilden

Den sitter väl i baljan vid spolar vattnet och bromsoljan iaf på 65an
På en papperslapp
L 87 pearl white? 
letade efter tråd om färgkoder och fick upp en massa olika, mest förfrågningar om egna bilar men ingen generell.
Jag har kikat på plåten framme i reservhjulsbaljan, sen har jag kikat i listan på thesamba. De enda siffrorna jag kan härleda till någon färgkod är 255, vilket i listan ger jupiter grey (L255).
Kan det stämma?
Här ser man bilens originalfärg
Såg att det även kan vara Fontana grey, men den har ett helt annat nummer som jag inte hittar nånstans.
L255 Jupiter grey
L595 Fontana grey
Fast denna känns ju ännu mer lik ändå.. fast den såg mörkare ut på thesamba.
L469 Anthracite grey
Bild på en annan bubbla som är anthracite grey.![]()
Dock är som sagt 255 de enda siffrorna jag kan hitta på plåten i reservhjulsbaljan. Mitt chassinr är: 6343702
Med det chassinummret är det en -64 va och då finns det bara L469 anthracite grey att välja på, nummret står på en papperslapp och inte på plåtskylten 
AHa, det förklarar varför jag inte hittade nåt nummer
Nån papperslapp finns tyvärr inte kvar.
Ja, nu när jag googlade vw anthracite grey så ser bilar med den lacken inte alls så mörka ut som de gjorde på färgkartan.. så det kan nog stämma.
Tack!
Edit: Som ni ser på radioplåten och a-stolpen så är bilen "lackad" i en annan kulör utvändigt.. som är mkt mer blygrå/blå... varför har jag ingen aning om men.. nu vet man iaf vilken färg man ska ha tag i om man ska lacka om bilen i framtiden. Lacken utvändigt är ruggigt dåligt gjord.. Så man får väl ta tag i det nån gång.
Verkar som om L469 är svår att blanda till....glasurits recept är det för mycket rött i, min vart mera åt det bruna hållet....var mycke pyssel innan dom lyckats blanda rätt när dom skulle lacka om en skärm åt mig.....
Okok, ja det är ju bra att veta! Till att börja med kommer jag bara att köpa 1-2 burkar 2k att lacka ett par småprylar med, tex radioplåten.
Men färgen som tidigare ägare har lackat bilen utvändigt med kan inte ens ha varit ett försök till att få till rätt färg!
nä den såg ju ut att vara tillblandad på en höft..... 
Ja jo.. verkligen.. snygg färg o så.. men det är ju segt att den skiljer så mkt mot originallacken...
Jag är väldigt sugen på att lacka om den i originalkulör fast med matt klarlack, ger ett råare stuk tycker jag. Snackade med Stian på Elmia också om hur de håller den matta lacken fräsch. Det var inga problem tyckte han, det finns speciellt vax för matt lack.
Sidor 1
Du måste logga in eller registrera för att svara
Boxerville » Typ1: 58-67 » Vw färgkod
Currently installed 2 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.