1

Körde och den gick fint som tusan. Stendog. Startmotorn går runt. Tänder inte överhuvud taget. Halvljuset funkar men inte blinkersen.
Detta får mig att tro på elfel. Finns det något relä som kan ha pajjat?
Finns det någon som har en bra idé? Finns någon som kan hjälpa till att laga? Bilen står hemma hos mig i Skärhamn.
Det är en 1302 Ls 71 cabbe med 1600 motor.

Peo

2

av med fördelar locket kolla om du har gnista när det snurrar nu vet du om det är ok med el, kolla ner i förgasaren titta om ax puppen sprutar soppa när du gasar till nu vet du om soppan är ok ,det finns inget relä för motorn,dra av sladd på sido ventilen på förgasaren det skall klicka om du sätter på sladen (tändning på) nu har du ringat in proplemet lite

,ghia-65a ?, vw dragster old style ,vw p-38 dropp tank special under byggnad ,the beast buggy,

3

Har kommit lite längre. Om jag strömsätter tändspolen direkt från batteriet så går torkarna och blinkersen igen. men fortfarande död.
Måste vara tändningslåset.... Startmotorn går runt och soppa kommer.