1

Tjena!

Har en likströmsgenerator som inte vill riktigt ladda. Testat o köra den som en elmotor och då funkar det fint, så när man kopplat ihop allt o startar bilen, så lyser laddningslampan på tomgång men när man gasar så slocknar den. Men sen efter ca. 1 min så tänds laddningslampan även när man varvar motorn. Har bytt kolen i generatorn så det kan ju inte va det... Så det värkar som att "polariseringen" försvinner efter en liten stund... E det nån som har råkat ut för likadant fel, och kanske listat ut vad det är för fel???

2

Kan det vara något galet med laddrelät...

Kör 5-växlad 1303 sommartid.

Se mer om hur det hela började?? Kika in på: http://boxerville.se/forum/viewtopic.php?id=25153 
...men finns även på: http://www.garaget.org/?car=47983

3

Nya kol behöver köras in innan dom ger tillräckligt med spänning !

West Coast Volks
Attitude is everything !

4

Det du kallar för "polariseringen" är väl fältspänningen...? alltså spänningen som försörjer fältlindningen, som då skall ge ett magnetfält.
Försvinner detta så blir det ju ingen laddning. Fältlindningen får sin strömförsörjning genom laddningskontrollampans glödtråd, iallafall inledningsvis.
Om laddlampan då är trasig får du ingen laddning, om den lyser svagt är laddningen otillräcklig.
Som ovanstående skriver skall nya kol köras in, så att de får en macthande konkav form som passar mot kollektorn.
MEN det kan också vara så att kolhållarnas fjädrar är för slappa, så att kolen inte får någon fysisk kontakt vid högre varvtal.
Kolla alltså dessa fjädrar!
Sedan kan det ju vara så att kollektorn är smutsig, ärgad eller ojämn?
Kolla även att generatorns anslutningar är rena och ordentligt åtdragna, att anslutningrna vid laddregulatorn är ok på samma vis.
Att batteriets polskor är dragna och inte ärgade. Liksom kabeln från generatorn -startmotorn- regulator - batteri är ok och inte ärgad eller glapp i anslutningarna.

"There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark."