1 Senaste redigerad av Power21 (2013-07-20 06:03:42)

http://cdn2.bigcommerce.com/server1500/ac84d/products/488/images/1102/AUT-VKS-002__24495.1315549977.400.400.jpg

Åker VW trehjuling och skulle vilja ha en större VW logga på tanken. Örnen är riktigt tuff men skulle den uppfattas som provocerande/stötande r/t nationalsocialismen mm? 

Har någon mer i reserv:

http://www.rayracecar.com/driverdecals/Decals/vw_mini/VW%20Logo%20and%20Banner.jpg

Kanske nån annan har ett bättre förslag? Tanken är vit och loggan ska vara svart, stretchad fat bob.

Mvh Anton

2

http://www.blocket.se/ystad/Tysk_Riksor … 12&w=3

Stor nog?  Bara modda märket en aning så är du rätt på det.  ICQ/ag

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

3

Nää, sticker nog lite väl i ögonen på folk.

Leker lite i paint:

http://i475.photobucket.com/albums/rr112/Power21/logo_zps2b7238e1.png?t=1374303990

Mvh Anton

4 Senaste redigerad av Junte (2013-07-26 08:22:46)

hej där!
gamla tredjeriket-associationer kan vara svåra att undvika. hur mkt vw vill du ha? hur mkt tüskland?
man kan ju vilja ha nåt "mot" alla yankeeflaggor o american eagles utan att klassas som nazi.
dom hade dock koll på estetiken nassarna, grafiskt snygga grejer o hugo boss designade uniformerna . . . det stavas p-r-o-p-a-g-a-n-d-a.
har du kollat nya tyska riksörnen, syns ofta på flaggor vid fotbollslandskamper etc, den är ganska ok, ihop med svart rött gult = mkt tyskt.
annars nåt helt eget, kdf-inspirerat men i sann kalifornisk summer-of-67-anda??
hör av dig så vi kan prata om saken! eller . . . bad camber på lördag??

" . . . if I told you all that went down
        it would burn off both of your ears . . . "

5

Bara att göra nasse-testen på loggan: Printa ut den i minst A3 storlek och ställ dig framför den. Börjar det då rycka i högerarmen är den för associerad med nazism.

6

Ni vet väl när Hitler började med högerarmen?
När han hängde över framstolarna i sin vw-cab o kände om det kom nån värme vid vindrutan.  Default/lol

Only the dead fish follow the stream... Våga Vägra Mainstream

7

Default/lol  Default/lol

Bubbla -62

8

Haha klockren