1

Misstänker att jag har jordfel på min bubbla, för det små glöder lite i bakljusen. Men när man bromsar så lyser det som vanligt. Och när man stöter i dörrnyckeln på rattstången så kommer det gnistror. Har gått igenom så det är bra kontakt på jordkabeln som sitter i batteriet och karossen. Men sen har jag en jordkabel som sitter bak vid motorn och sen i plåten på bakplåten. Så misstänker att det är den som jordar för dåligt.

Ska inte den sitta i växellådan och sen i karossen? Och om det är så finns det någon som kan fixa en bild på hur den sitter på era bubblor?

2

Ja det ska vara en fläta mellan kaross (på andra sidan batteriflätan) och v-lådans främre del Default/hmm

______\,,,/__________________\,,,/__________________\,,,/________
´´´´´´/""\´´´´´´´´´´´´´´´´´´´/""\ ´´´´´´´´´´´´ ´´´´´/""\ ´´´´´´´
Typ 1 -51 Rod [o\!/o]  Typ 1 -65 Slammed _(o\!/o)_
Ruff Time Monster Truck Youtube
Ruff Time Monster Truck Homepage

3

Ja den flätan som sitter på batteriet sitter ju sen i karossen under sätet. Så ska då den andra flätan sitta på andra sidan den plåten och sen i växellådan? Skulle va jätte bra med en bild. Eller kan man bara sätta den vart som hellst i växellådan och sen i karossen?