1

Efter att Mogge nämnde linolja i sin tråd, väcktes en gammal fundering till liv igen...
Om jag har ett rostangrepp som inte är alltför allvarligt, som jag vill behålla (läs patina ICQ/ad ).
Använder jag då lättast/bäst linolja då? Tydligen så tränger ju linoljan in i plåten och förhindrar syret (rosten) från att ta sig in till det icke rostangripna delarna.
Påverkas lacken av linoljan? Finns det något annat bra medel för att "bevara" rosten?

Mvh

Tillbaka i ny förpackning...

2

Linolja ger ett utmärkt rostskydd ! Tål inte slitage dock,, så i hjulhus odyl slits/sköljs den bort fort.

Påverkar inte lack, mkt skonsam,, har mkt bra penetrering & krypförmåga..

Tränger in utmärkt i rost..

I slutna utrymmen så som balkar är det bland det bästa man kan använda samt skonsam mot miljön & rostskyddaren i sig  ICQ/ad

Rå linolja jämfört med kokt har bättre krypförmåga, mindre molekyler, kokt oxiderar (långsamt) till en typ av lackskikt som kanske kan vara att föredra direkt på kaross tex ytrostigt tak..

Mvh från en f.d träbåtsägare ))

3

hmm är det jäkligt att få bort linoljan om man senare vill lacka om bilen
"har mkt bra penetrering & krypförmåga"
om linoljan kryper in i plåskarvar typ vid dropplisten känns det ju som att det kan krypa fram efter lack
nån som har erfarenhet ?