Vridit utan fördelaren har ja inte gjort, det står i boken att man kan lyfta upp drevet till fördelaren har provat lyfta men drevet går upp en bit sen sitter det fast.
Har funnit problemet satt ju 6volts svänghjul på ad motorn. Någon har tydligen kluddat suck. Mont 12 v svänghjul.Nu går den runt som den ska. Mennu startar den inte har ställt tändningen nya stift ny brytare när ja kör på starten så har ja gnista på stiften men vill inte starta ändå. Provade med start gas då slår det långa blåa lågor ur avgaset. Känns som tändningen står fel. Kan drevet till fördelarn ändra sig i blocket?
Hoppas att du shimsade axialspelet och drog till rätt moment.
Kolla att den står med ettan i tändläge när rotorn pekar mot ettans tändkabel.
Ali G
Jepp chimsat har ja o rätt moment, när den står i ettans tändläge pekar rotorn på 2an i fördelarlocket
Hmm liten fundering men hacket på vev remskivan är väl där ettan ska tända eller?
Du kan inte få upp fördelardrevet om bakeliten till soppapumpen sitter i. För att veta var ettan ligger i tändläge så drar man runt motorn och kollar ettans ventiler. När insugsventilen börjar gå utåt så är det lite drygt ett halvt varv till spåret i remskivan står mitt för blockdelningen. Kolla då vart rotorn pekar,där har du ettan. Enligt boken skall spåret i fördelardrevet stå paralellt med remskivan och den smalare delen mot remskivan. Egentligen spelar det ingen roll hur det står men anledningen till att boken skriver så är att originalfördelaren med sin vakumklocka bara kan stå med den bakåt mot remskivan för att kunna ställa tändningen. Med en 009 kan man ställa hur fan man vill,det gäller bara att hitta ettan och kunna tändföljden som står på blocket. Vrider du ett varv till efter ettans tändläge har du trean. Halvvarven där emellan är fyran och tvåan. Hoppas detta förklarar något.
Försök inte ta upp bakeliten på en gammal motor då går den av och du får riva hela skiten. Skulle du få upp bakeliten så åker du genast och köper en trisslott, plötsligt händer det .......not.
Har fått rätt me tändningen men det stämmer inte som märkningen är i boken men nu går den. Men nu blå rycker den på 2an cyl så då är det väl bara att riva motor suck. Tack för förklaringen hans me tändinst.
